Forum Forum ekologiczne Strona Główna Forum ekologiczne
Nauczmy się szanować Ziemię!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ciekawostka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum ekologiczne Strona Główna -> Aktualności ekologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zylak
Słuchacz
Słuchacz



Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 17:58, 07 Lis 2008    Temat postu: Ciekawostka

Chciałem forumowiczom zaprezentować ciekawy artykuł który być może zainteresuje kogoś z was ...

Zastosowanie Konopi

Czy konopie uratują świat w przyszłości? Takie być może trochę za daleko idące pytanie zadał sobie Jack Herrer. Jeden z największych fascynatów i znawców tych roślin na świecie. W swojej książce „The Emperor Wears No Clothes” sądzi on, że konopie jak żadne inne rośliny najlepiej dostosowują się do panujących dookoła warunków. Mogą rosnąć praktycznie wszędzie na glebach mało zasobnych w wodę oraz skł. mineralne, nie wymagają środków ochrony roślin oraz jakiegoś specjalnego nawożenia. Mają ponad 25000 odkrytych zastosowań a niewiadomo ile jeszcze pozostało do odkrycia. Autor mówi, że coroczna uprawa mogłaby wspomóc ludzkość we wszystkim czego ta ludzkość potrzebuje i oferuje 10000$ każdemu kto zaprzeczy i udowodni, że Jack Herrer nie ma racji. Konopie mają znaczenie gospodarcze jako roślina włóknista, oleista i rolnicza, dają trzy rodzaje użytecznego surowca: włókno, łyko i nasiona.
Jako roślina włóknista są źródłem włókna przędzalniczego o podobnym zastosowaniu jak len, a także włókna powroźniczego. Szczególna odporność włókna na procesy gnilne czyni je wyjątkowo przydatnym do wyrobu przedmiotów narażonych na rozkład biologiczny w warunkach większego uwilgotnienia (węże pożarnicze, sieci, dratwa szewska, nici chirurgiczne, papier filtracyjny, np. na saszetki do porcjowania herbaty).
Z surowej słomy konopnej w wyniku mechanicznego przerobu(dekortykacji) uzyskuje się włókno zieleńcowe użytkowane jako surowiec papierniczy, wypełniacz do kabli, do wyrobów tapicerskich, mat i jako materiał izolacyjny. Paździerze mogą być wykorzystane do wyrobu płyt budowlanych jako podłoże w uprawach szklarniowych i jako ściółka.
Oto niektóre z zastosowań. W innych działach będziemy prezentować bardziej szczegółowo główne zastosowania konopi włóknistej.
Orzeszki konopne czyli owoce posiadają 8 niezbędnych w diecie człowieka aminokwasów, jest ono wysokoprzyswajalnym białkiem globulinowym
.
Rolnictwo: W rolnictwie uznawane są za jedną z najbardziej przyjaznych środowisku, gdyż prawie nie stosuje się w nich pestycydów. Konopie same zagłuszają chwasty i hamują rozwój niektórych z nich( np. gwiazdnicy pospolitej) na ogół odstraszają szkodniki i hamują rozwój nicieni glebowych. Powszechnie wiadomo ze konopi boi się Bielnik Kapustnik czy Stonka Ziemniaczana. Liście mogą być też wykorzystywane do celów pastewnych.
Instytut Włókien Naturalnych zakończył badania uprawy konopi na glebach skażonych przez przemysł miedziowy, które przyniosły pozytywne wyniki. Konopie pobrały z gruntu niechciane związki miedzi i oczyściły w ten sposób glebę wcześniej skażoną.
Powszechnie wiadomo, że konopie odstraszają bielinka kapustnika czy stonkę ziemniaczaną.
Łodygi konopi składają się w 20% z włókna. Jest to najmocniejsze na świecie włókno pochodzenia naturalnego, cenione ze względu na swą wytrzymałość
i długowieczność, jako składnik tkanin, sznurków i papieru.
Plastik: Pierwsze tworzywa sztuczne produkowano na bazie celulozy (np. celofan, celuloid). Konopne łyko jest jednym z najbogatszych źródeł celulozy. W odróżnieniu od plastiku wytwarzanego z ropy naftowej, tworzywa celulozowe ulegają biodegradacji.

Nasiona: Konopie nie są uprawiane jako roślina oleista. Oleiste nasiona(orzeszki) staowią jedynie plon uboczny konopi uprawianych na Włókno Nasiona konopne są wyjątkowo bogate w fitynę dzięki czemu znajdują zastosowanie w leczeniu histerii, neurastenii, krzywicy i niedokrwistości. Lepiej poznana w ostatnich latach wartość odżywcza i lecznicza nasion i oleju konopnego zobowiązuje naukowców do poszukiwania sposobów zwiększenia produkcji nasion.
Oprócz tego samych nasion używa się jakoś składnik leków żołądkowych,
a przygotowana z nasion ma silne właściwości antybakteryjne.

Całe ziarno w 20% składa się z lekkostrawnego białka i jest smaczną przekąską podobnie jak nasiona słonecznika. Jest też doskonałe jako pokarm dla ptaków lub przynęta na ryby i do tych właśnie celów jest w Polsce najczęściej wykorzystywane.

Nasiona konopne dają dwie cenne substancje: olej i śrutę.

Olej: stanowi 30% składników ziarna konopnego, ma właściwości podobne do oleju lnianego może mieć podobne zastosowanie ( olej oświetleniowy, farba drukarska, pokost, surowiec w produkcji mydła, detergentów, kosmetyków).

Jedzenie: Olej konopny w 70% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki tak wysokiemu wskaźnikowi plasuje się w ścisłej czołówce olejów roślinnych. Wspomniane kwasy są, szczególnie dziś, bardzo istotnym składnikiem pokarmowym, gdyż zwalczają cholesterol. Na bazie oleju otrzymuje się również środki smarujące, kosmetyki, wyroby piekarnicze.

Śruta: Stała pozostałość po ekstrakcji oleju z nasion. Mączka z nasion konopnych ze względu na wysoką (25%) zawartość białka, może stanowić świetny dodatek do mąki pszennej.

Farby i lakiery: Olej konopny szybko wysycha, pozostawiając cienką, elastyczną warstwę.

Energia i paliwo:Mieszanka oleju z konopi i 15% metanolu to zamiennik dla oleju napędowego w silnikach diesla. Jego spalanie produkuje o 70% mniej sadzy niż w przypadku oleju z ropy naftowej, a przy tym nie wprowadza do biosfery szkodliwych substancji z zewnątrz.
Naprawdę niewielu ludzi wie, czym jest „przetwarzanie biomasy” lub „piroliza” – nie tylko, jeżeli chodzi o termin definicji słownikowej, ale w znaczeniu, jakie ma ono jako alternatywne dla ograniczonych, drogich i brudnych petrochemicznych, nuklearnych i węglowych źródeł energii. Jedynym powodem, dla którego kraje na Ziemi nie mogą raz na zawsze stać się niezależne energetycznie
i wolne od smogu jest to, że ludzie nie mają wiedzy, jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące kryzysu energetycznego i kryzysu środowiska.

Dowód na to, że przeróbka biomasy na paliwo jest ekonomicznie realna rozpoczęto w testach laboratoryjnych i poprzez stałe testy pilotażowe na polach od 1973. Kiedy energia uprawy wzrasta pobiera ona CO2 z powietrza, więc kiedy spala się rośliny uwalniając CO2 tworzy się zrównoważony system.

Konopie są numerem jeden, jeśli chodzi o produkcję biomasy na Ziemi: 10 ton z akra w około 4 miesiące. Jest to drewniejąca roślina zawierająca 77% celulozy. Drzewa produkują 60% celulozy.

Ta uprawa energetyczna może być zbierana przy pomocy łatwo dostępnego sprzętu. Może być pakowana w bele dzięki zmodyfikowanym urządzeniom do sianokosów. Konopie są odporne na suszę, co czyni je idealną uprawą dla suchych, regionów. Konopie są jedynym zasobem biomasy zdolnym do uczynienia danego kraju niezależnym energetycznie. Argument przeciwko produkcji konopi nie wytrzymuje krytyki: konopie hodowane na biomasę tworzą bardzo słabą marihuanę. Palacze marihuany nie będą mieli ochoty na korzystanie z konopi wytwarzanych na biomasę, gdyż uprawy konopne przeznaczone na biomasę są bezwartościowe jako marihuana.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez zylak dnia Sob 15:50, 08 Lis 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum ekologiczne Strona Główna -> Aktualności ekologiczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin